Sport

Fenerbahçe Haberleri | “UEFA’nın Fenerbahçe’ye neden ceza verdiği belli değil”

Written by y3pig

Fenerbahçe Haberleri | CAS spor hakimi Cristian Jura, Fenerbahçe’nin UEFA tarafından cezalandırılmasını değerlendirdi….

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2022 16:04

Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2022 17:10

Fenerbahçe Haberleri | CAS spor hakimi ve Ulusal Ayrımcılıkla Mücadele Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Cristian Jura, UEFA tarafından Fenerbahçe’ye verdiği ceza değerlendirdi. İşte o değerlendirme:

Davayı dikkatle takip ettim. Beklediğim gibi çok kısa sürede UEFA soruşturma açtı ve Fenerbahçe kulübüne yaptırım uyguladı. UEFA Temyiz Komitesi birden fazla yaptırım uyguladı. Bir yandan Fenerbahçe kulübüne takımın uygunsuz davranışı nedeniyle sadece uyarıda bulunurken, diğer yandan 50 bin Euro para cezası ve en az 5 bin kişilik Şükrü Saraçoğlu stadının kısmen kapatılması emrini verdi. 

Ne yazık ki, UEFA Temyiz Kurulu’nun basın açıklaması, stadyuma nesne fırlatmanın cezasının miktarı ve tribünler tarafından “Putin” diye bağırmanın cezasının miktarı hakkında net bilgi vermedi.

Belki de sadece kulübe iletilecek olan UEFA Temyiz Komitesi kararında durum daha netleşecek. Basın açıklamasında Putin adı zikredilmedi.

Şu anda UEFA’nın onayladığı tezahüratların neler olduğunu net olarak bilmiyoruz . Ayrıca bu kararın kamuoyuna açıklanmama ihtimali de var. Önemli bir husus, UEFA delegasyonunun müsabaka cetvelinde belirttiği nokta.

Kulüplerin taraftarların tezahürat yapmasına yaptırım uygulanması açısından emsal teşkil eden çok önemli bir karar. Fenerbahçe kulübünün tam olarak ne için cezalandırıldığını bilmek çok önemli. Çünkü bundan sonra kulüpler ve taraftarlar belirli tezahüratlar için yaptırımın ne olduğunu tam olarak bilecek.

Bu bağlamda belirtmek gerekir ki her futbol takımı, taraftarlarının davranışlarından, kendi içlerinde veya deplasmanda oynadıkları fark etmeksizin tüm uluslararası ve ulusal düzenlemelere uygun olarak sorumludur.

About the author

y3pig

Leave a Comment