Sport

NBA: Yeni Sezon Öncesinde Heyecan Veren 3 Takım

Written by y3pig

by Berkay Terzi / info@eurohoops.net

NBA’de yaz dönemi hareketliliğinin büyük bir çoğunluğu sona erdi. Serbest oyuncu ve takas piyasasında suların durulmasıyla birlikte yeni sezona daha da yaklaşmış olduk.

Haber ve konu kıtlığı çekilen bu dönemde basketbolseverlerin en büyük dayanağı varsayımlar oluyor. İzleyiciler, yeni sezonda hangi takımın sürpriz yapabileceğini, kimlerin izlenebilir takım olduğunu kendi arasında tartışıp basketbol ihtiyacını gideriyor.

Biz de yeni sezon yaklaşıyorken yaptığı hamlelerle “heyecan verici” duruma gelen takımlara göz atma fırsatı edindik. Tabi burada “heyecan” kelimesinin kişiden kişiye değişebileceğini hatırlatmakta yarar var. Ben, kendi basketbol zevklerim doğrultusunda bende merak uyandırmayı başaran üç takımı derledim. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim…

Eurohoops Fırın, yeni sezon öncesinde heyecan veren NBA takımlarını derliyor.

Minnesota Timberwolves

Geçtiğimiz sezon 7. sıradan playofflara katılıp sezonun sürpriz takımlarından birisi olmayı başaran Minnesota Timberwolves, bu yaz döneminde Utah Jazz‘ın Fransız pivotu Rudy Gobert’i takasla takımına kattı. Bu hamle, Minnesota’yı yeni sezon öncesinde en çok heyecan veren ve en çok merak duyulan takımlardan birisi haline getirdi. Açıkçası Batı’da önemli playoff adaylarından birisi oldular böylelikle. Minnesota’nın yeni oyuncu grubu içerisinde merak uyandıran birçok konu mevcut ancak Towns ile Gobert’in uyumu bunların başında geliyor.

Kağıt üstünde baktığımızda Towns ile Gobert’in uyum içerisinde olduğu bir gerçek. Hücumda zaten uzun zamandır 4 numara gibi oynayan Towns’ın şut tehdidiyle açtığı alan, savunmada ise Gobert’in tamamlayıcılığı ön plana çıkıyor. Fakat basketbolda işler bu kadar basit değil. Savunmada Towns’a uygun rolü bulmak o kadar kolay olmayabilir. Normal şartlarda Towns, rakibin perde aksiyonlarını savunan 5 numara oluyordu. Gobert takasında gönderilen Jarred Vanderbilt ise 4 numaralarla eşleşip yardım savunmacısı rolünde Towns’ın açıklarını kapatmakla yükümlüydü.

Ancak Gobert’ten Vanderbilt’in rolünü almasını bekleyemeyiz. Bundan ötürü burada Towns’ın savunma rolünde değişim göreceğiz. Gobert’in 5 numarada drop savunmasında kullanılacağını düşünürsek, Towns’ın 4 numara savunmasında ne kadar başarılı olabileceğini merak ediyorum. Artık her zamankinden daha fazla perimetreye çıkıp potadan uzaklaşması gerekecek. Timberwolves’un savunma kurgusundaki olası değişimler bu takıma dair keşfedilecek yeni şeyler barındırıyor.

Hücum tarafında ise Rudy Gobert’in pick&roll oyunlarındaki etkinliği sayesinde Timberwolves hücumları ayrı bir katman kazanabilir. Gobert, perdeden sonra potaya devrildiğinde ciddi tehdit yaratan ve bu sayede savunmaların odağını üstüne çekebilen bir uzun. Bu, daha önce Timberwolves’un sahip olmadığı bir ayrıcalıktı. Gobert’in yarattığı devrilme tehdidinin Timberwolves hücumlarına etkisini de ayriyeten merak ediyorum. Bununla birlikte Towns’ın topla çembere atak yaptıktan sonra dunker spotta konumlanan Gobert’e indireceği paslar da görmeye değer olacak kesinlikle.

Heyecanlandıran bir diğer konu ise Anthony Edwards’ın gelişimi. Geçen sezon 21.3 sayı – 4.8 ribaunt – 3.8 asist – 3.0 üçlük ile takımın başarısında önemli pay sahibi olan genç yıldız, ilk playoff deneyiminde beğeni topladı. Memphis serisinde 6 maçta 25.2 sayı ortalaması yakalayan Edwards, geleceğe dair olumlu sinyaller verdi. NBA’deki ikinci senesini tamamlayan skorer guard, belki de Minnesota’daki en ciddi sezonuna çıkacak. Edwards’ın bir çıkış daha yapıp yapamayacağı, başarı beklentisiyle nasıl mücadele edeceği büyük bir merak konusu.

Tabi takımda çıkış beklenen tek isim Edwards değil. Yakında 22 yaşına basacak olan forvet oyuncusu Jaden McDaniels da bireysel anlamda önemli bir sezona giriş yapacak. 2020 NBA Draftı’nın 28. sırasında seçilen McDaniels, takımdan ayrılan oyuncular sebebiyle daha büyük bir rolde kullanılabilir. 5 dakika sahada kalan McDaniels, savunmada Timberwolves’ın en iyi parçalarından birisiydi. Ancak hücumda daha aktif olması bekleniyor. Playofflarda %50 ile üçlük atan genç isim, olası şut gelişimine dair parıltılar göstermeyi başardı.

Son olarak biraz daha kişisel bir soru işaretim var. Timberwolves’un Patrick Beverley’in boşluğunu nasıl dolduracağını merak ediyorum doğrusu. Deneyimli oyuncu, geçen yıl Timberwolves savunmasının en önemli isimlerindendi ve etrafındaki oyuncuların açıklarını kapatıyordu. Fakat onun yerini ikame edebilecek birisi eklenmedi takıma. Acaba Beverley’in gidişi takıma nasıl yansıyacak? Her ne olursa olsun Timberwolves’un yeni sezon öncesinde ilgi çeken takımlardan birisi olduğu kesin.

About the author

y3pig

Leave a Comment